Preloader
1stanbul evleri 2023 yeni bütçesini oluşturdu.

1stanbul evleri 2023 yeni bütçesini oluşturdu.

Merhabalar,

Bilindiği üzere kendi içerisinde toplu konut yönetmeliğine tabii şekilde hizmet veren site yönetimleri her yıl , yılın başında bir bütçe oluşturur ve o bütçeye elinden geldiği kadar sadık kalarak aidatları bu bütçe üzerinden artış yaparak mevcut durumun sevk ve idaresi için kullanır.


Geçen yıl içerisinde neden 2 defa artış yapıldı ? 

Öncelikle bilinmesi gereken konu geçen sene bölgemizdeki tüm siteler aidatlarında 2 defa zam yapmak zorunda kalmıştır. Yılın başında berilenen ve ön görülen maliyetlerle sonradan verilen maaş artışları ve gider kalemlerini oluşturan maaşların ön görülenden fazla şekilde artış yapılmasından dolayı tüm bölge siteleri 2 defa zam yapmak durumunda kalmıştır.

Bazı siteler her ay kademeli şekilde aidatlarda zam artışına giderken bazıları ise yılın ortasında toplu bir zam artışı üzerinden maliyet hesaplarını ve yıl sonu hedeflerini denk getirebilmek adına zorunlu şekilde bu eylem içerisinde bulunmak durumunda kalmıştır.


2023 Aidatları hakkında son durum nedir ?

Son yapılan ve planlanan dışında bir zam yaşanmaz ise hükümet tarafından, şuan planlanan aidat zammı ortalama %46 olarak planlanmıştır. Bu artış ile site içerisindeki en düşük 1+1 aidatı 1013 TL en yüksek aidat ( 4+1 )  1700 TL olarak belirlenmiştir. Daha geniş detaylı bilgi için yönetim ofisinden bilgi alınabilir. 


Artışlar Normal mi ? 

Çevre sitelerinden aldığımız veri ve bilgilendirmelere göre şuan Ispartakule genelindeki en az seviye de aidat artışı yapan yine 1stanbul evleri olarak görülmektedir.

Studyo24 :  %60 

Innovia : %60 

BizimEvler : %65

EmlakKonut : %55-60

Ağaoğlu : %50-55 

Ortalama ile aidatlara zam ve bunun üzerinden bir bütçe belirlemesine gidilmiştir. 


Tabi bu durumun olumlu ve olumsuz yönleride olacaktır.

Bölge genelindeki ortalamanın altında bir zam olumlu veya olumsuz sonuçlarla karşımıza gelebilir, olumlu düşünecek olur isek; bir çok siteye göre daha az bir aidat gideri ile kat sakinleri devam edecekleri gibi olumsuz düşünecek olur isek ; bütçede ön görülenden hızlı bir enflasyon artışı durumu söz konusu olması durumunda tekrar bir zam artışına gidilmesi supriz olmayacaktır. 


Tabi umarız böyle bir durum yaşanmaz, site sakinlerimizin bilgisine sunar.  Sağlıklı günler dileriz. 

Son Yazılar